Elektrokardiografia (EKG) – zabieg diagnostyczny wykorzystywany  w celu rozpoznawania chorób serca, zaburzeń rytmu , zawałów i innych nieprawidłowości w jego pracy.

Jest to  metoda  polegająca na rejestracji elektrycznej czynności mięśnia sercowego z powierzchni klatki piersiowej w postaci różnicy potencjałów (napięć) pomiędzy dwiema elektrodami, co graficznie odczytujemy w formie krzywej elektrokardiograficznej, na specjalnym papierze milimetrowym bądź na ekranie monitora.

Badanie EKG jest wykonywane w przypadku podejrzenia niektórych chorób serca. Przede wszystkim w sytuacji bólu w klatce piersiowej – elektrokardiografia pozwala uwidocznić, czy ból w klatce piersiowej u pacjenta nie został wywołany chorobą niedokrwienną mięśnia sercowego. Innym wskazaniem do wykonania EKG są zasłabnięcia i omdlenia w wywiadzie u pacjenta.

 Zabieg wykonywany jest również u tych osób, u których jest podejrzenie zaburzeń czynności serca. Chory zwykle zgłasza uczucie kołatania serca i „niepokoju” w klatce piersiowej.

Badanie EKG wykonywane jest też okresowo u osób z rozpoznaną już wcześniej arytmią serca w celu monitorowania włączonego już wcześniej leczenia. Następnym wskazaniem jest kontrolna analiza u osób z  nadciśnieniem tętniczym krwi. 

Przyjedziemy  do Twojego domu i wykonamy je w sposób bezbolesny i bezpieczny.  Osobom młodym i dzieciom uprawiającym sport( piłka nożna, siatkówka, pływanie, tenis)  również wykonamy badania potrzebne w celu kwalifikacji do danej dyscypliny sportowej oraz przed zawodami.

Skip to content