Zmiana opatrunku

Kto z nas nie słyszał powiedzenia- „ do wesela się zagoi” ? ale czy na pewno ? Większość z nas ma na sobie pamiątki z lat dziecinnych, kiedy to nieleczone rany długo się goiły, a później pozostawały blizny. Dziś dzięki nowoczesnym opatrunkom, leczenie ran staje się łatwiejsze a blizny są prawie niewidoczne.
Rana – przerwanie anatomicznej ciągłości tkanek lub ich uszkodzenie pod wpływem czynnika uszkadzającego. Czynnikiem powodującym powstanie rany może być różnego typu uraz lub proces chorobowy, w tym niedokrwienie tętnicze, niewydolność żylna, zakażenia.
Skaleczenia najczęściej goją się szybko, są jednak rany które wymagają specjalnych opatrunków, np. rany pooperacyjne lub rany odleżynowe. Prawidłowo przeprowadzona zmiana optrunku gwarantuje gojenie się rany bez zbędnych komplikacji. Każda rana wymaga specjalnego traktowania. Trzeba ją systematycznie oczyszczać i zmieniać regularnie opatrunek.
Opatrunki na ranach przewlekłych powinien być zmieniany co siedem dni ( przy silnym wysięku co dwa – trzy dni ). Natomiast specjalistyczne opatrunki ( np. przy odleżynach ) można zmieniać co trzy – pięć dni. Długość gojenia się ran jest różna. Rany bez powikłań goją się około osiem tygodni.
Odleżyna to martwica tkanki podskórnej a często również mięśni i kości. Powstaje na skutek długotrwałego ucisku i związanego z tym niedotlenienia tkanek. Pojawia się tam gdzie części kostne mają bezpośredni kontakt z podłożem – łopatki, kość krzyżowa, pięty, kostki, pośladki. Ucisk uniemożliwia prawidłowe krążenie krwi a następnie śmierć komórek, martwicę tkanki i powstają owrzodzenia.
Sposób leczenia dobiera się w zależności od rodzaju rany.
Na odleżyny szczególnie narażone są osoby unieruchomione w łóżku, niezdolne do zmiany pozycji, w stanach przewlekłych takich jak cukrzyca lub choroby naczyń krwionośnych, niedożywione, niekontrolujące czynności fizjologicznych.
Opatrunki na rany stanowią istotny element pielęgnacji odleżyn. Wybór powinien zostać dokonany w oparciu o ocenę tkanki i stanu skóry wokół owrzodzenia. Odpowiednimi opatrunkami są opatrunki utrzymujące wilgotne środowisko gojenia ran o dobrych zdolnościach wchłaniania i kontrolowania wysięku. Bardzo ważny jest również dobór środków odkażająch oraz właściwa aseptyka i antyseptyka.

Dzięki nieustannym szkoleniom nasza firma wspomoże pacjenta i rodzinę w pielęgnacji pacjentów z odleżynami  i owrzodzeniami w Świdniku i Lublinie.

 

Skip to content